Yeni Twitter ile ilgili

Twitter yeni tasarımını göndermeye başlayalı bayağı oldu, birden fazla twitter hesabım olduğu ve bunların bazıları yeni tasarıma geçtiği bazıları geçmediği için hem eski hem yeniyi aynı anda test etme şansım oldu.

Öncelikle yeni tasarım daha rahat, nefes alan bir yanı var. Üst menünün web 2.0’dan kalma gradientli siyah tasarımı, yeni modaya ayak uydurup, beyaz flat bir görünüme kavuşmuş. Hover efekti güzel, renklerde tamam (gibi. Search kutusunun ciddi renk -kontrast- ayarına ihtiyaç var)

İçerik kısmına gelince alıştığımız düzenden çok farkı yok. Twitter ortalığı karıştıran “Responsive” çılgınlığına geçmemekte ve Desktop ile Mobili ayrtı tutmakta ısrarlı gözüküyor. Bootstrap’in yayıncısı olan Twitter’ın responsive’e geçmemekte diretmesi ise manidar 🙂 Yani şart değil tabi; fixed tasarım her zaman daha kolay, ama responsive olsa mesela tek tek yerine çift sütun daha fazla tweet okuyabiliriz geniş ekranda.Desktop ana içeriği (container) 890px’e yükseltilmiş 840’tan. Bu bile gözle görülür bir rahatlama sağlıyor. Bundan daha geniş yapılmasının da muhtemelen pek bir faydası olmaz, çünkü bu sefer kısa tweetlerin, hatta belki tüm tweetlerin tek satıra düşüp düzeni bozma şansı var.

twwwwUntitled-5Buraya kadar iyi güzel, ama beni en çok rahatsız eden tekil gösterimde eskiden estetik “Georgia” olan fontun, klasik sıkıcı “Helvetica-Arial” eşlisine bırakılması. Özellikle fontun da büyümesiyle kalın ve çok kaba olmuş tekil görünüm.

Diğer ufak tefek konulara gelince, takipçi sayısı birlik ve onluk gösterimini kaldırıp, bin ve tek yüzlük basamağa indirgenmiş. Bu da herhalde performans ayarlaması gereği, büyük hesapların anlık güncellemesinin yaratacağı yükü azaltmak için olsa gerek. Bir diğeri de “retweeted by”, “favorited by” ibarelerinin tweetin altından üst kısma alınması. Bu da sanırım kullanıcı etkileşimlerini arttırmak için yapılmış.

Yani genel olarak pozitif bir güncelleme var bir de şu tekil gösterim biraz daha estetik hale getirilirse. Ayrıca facebook gibi komple genel şablonu çöpe atıp bambaşka bir tasarıma geçmek yerine böyle yatay geçişler çok daha az toz kaldırır bu açıdan da tebrik etmek lazım.