Daha önceki yazıda bahsettiğim gibi, Google+ kısa -vanity- urlleri dağıtmaya başladı ama… Aması var:

İlk olarak G+ kısa urlnizi sizin belirlemenize izin vermiyor. Kişisel profiller için direk +IsimSoyisim öneriyor veya +SoyisimIsim gibi bir kaç varyasyon sunuyor.

gsyfUntitled-1Sayfalar için ise durum biraz daha vahim. Bu kısa urller tamamen kamuya açılmadan önce sayfanın ismi örneğin “Sayfam” ise, +Sayfam olarak belirlemenize izin verirken, artık buna izin vermiyor.Sayfanızın isminin yanına bir kaç rastgele karakter eklemenizi istiyor, ki çok saçma bir uygulama. Durduk yere neden ismimin sonuna bir şeyler ekleyeyim ki ?!

Benim tavsiyem bir süre beklemeniz, çünkü bu saçma uygulamaya bir son verecektir Google – inş. Ancak şu an sonuna bir şey ekleyip alırsanız, muhtemelen daha sonra bunu değiştirmenize izin vermeyecektir.


gpClipboard01
Asıl dikkat etmeniz gereken ise; kimsenin okumadığı “Kullanım Şartları”. Burada belirtilen şartlara göre:

  • Size tahsis edilen bu kısa URLleri Google, herhangi bir zamanda, herhangi bir sebep belirtmeksizin, uyarmadan silebilir, veya elinizden alabilir.
  • Bu kısa URLler şimdilik bedava. Ancak ileride bunun için ücret talep edilebilir. Ama sizden ücret kesmeye başladıklarında haber edeceklermiş sağolsunlar.

gcvClipboard01
Bunlar hem iyi hem kötü haberler.. Ama tamamen iyi haberler de var, mesela o bütün ekranı kaplayan azman kapak fotosundan kurtulduk.. Ama bunun da dezavantajı var, kulp bulmak için değil ama, halen kapak fotoğrafının en boy oranı -aspect ratio- değiştirilmesine izin yok. Şu an 19:10 olan oran, herşeyin 16:9 olduğu bu dönemde biraz fazla dikey kalıyor ve halen fazlaca dikey alan kaplıyor ekranda.